Nämä suomalaisten suosikkikohteet lyövät turisteille uusia lisämaksuja – lomastasi voi tulla yllättävän kallis
Lentoliput ja hotelli on maksettu, matkabudjetti laskettu ja lomakassa varattu ravintoloihin sekä tuliaisiin. Perillä voikin odottaa vielä yksi ylimääräinen menoerä.
Turistiverot yleistyvät maailmalla vauhdilla. Suosituissa lomakohteissa matkailijoilta kerätään ylimääräisiä maksuja, joilla yritetään paitsi hankkia tuloja myös hillitä valtaviksi paisuneita turistimääriä.
Matkailijoita nimittäin riittää. Viime vuonna peräti 1,54 miljardia ihmistä yöpyi ulkomailla. Suosituimmissa kohteissa valtavat vierailijamäärät näkyvät ruuhkina ja kasvavana paineena paikallisille palveluille.
Pariisissa lähes 16 euroa yöltä
Euroopassa turistivero peritään usein jokaiselta majoitusvuorokaudelta. Pieneltä kuulostava lisämaksu voi viikon loman aikana kasvaa jo tuntuvaksi summaksi.
Pariisissa turistivero voi nousta 15,93 euroon henkilöltä yöltä. Barcelonassa maksu vaihtelee majoituksesta riippuen 7–12 euron välillä. Kahden ihmisen viikon mittaisella lomalla puhutaan siis helposti yli sadan euron ylimääräisestä laskusta.
Kreikan suosikkisaarilla myös hotellin taso vaikuttaa kukkaroon. Esimerkiksi Mykonoksella neljän tähden hotellissa vero on 10 euroa yöltä. Viiden tähden hotellissa tai luksushuvilassa yökohtainen maksu nousee 15 euroon.
Amsterdamissa laskukaava on vielä erilainen. Siellä turistivero on 12,5 prosenttia majoituksen hinnasta ilman arvonlisäveroa. Mitä hulppeamman hotellin valitsee, sitä enemmän myös veroa kertyy.
Eurooppa ei ole ilmiön kanssa yksin.
Japanin Kiotossa majoitusvero vaihtelee 200 jenistä aina 10 000 jeniin henkilöltä yöltä. Maasta poistuttaessa maksettavaksi tulee lisäksi 3 000 jenin lähtövero.
Malediiveilla lomakeskusten ja luksushotellien vierailta kerätään 12 dollaria henkilöltä jokaisesta yöstä. Tämän päälle matkailualan tavaroista ja palveluista peritään 17 prosentin vero.
Mutta karkottavatko verot oikeasti turisteja?
Ajatus kuulostaa yksinkertaiselta: kun matkailusta tehdään hieman kalliimpaa, turistien määrä vähenee.
Käytännössä temppu ei välttämättä toimi.
Financial Timesin tarkastelemien kokemusten mukaan turistiverot ovat olleet tehokkaampia rahankerääjiä kuin turistimäärien hillitsijöitä. Suosittuihin kohteisiin matkustetaan ylimääräisistä euroista huolimatta.
Kriitikot ovat myös varoittaneet, että maksujen seuraukset voivat lopulta näkyä hotellien ja ravintoloiden toiminnassa. Vaarana on lisäksi se, että turistit alkavat vältellä pienempiä ja vähemmän tunnettuja kohteita.
Yksi asia näyttää kuitenkin selvältä: seuraavaa lomabudjettia laatiessa pelkkä lentojen ja hotellin hinta ei enää välttämättä kerro koko totuutta. Turistivero voi tehdä viimeisenä ilmestyvästä lisälaskusta yllättävänkin muhkean.
Lähde: Verkkouutiset
LUE MYÖS:
- Nämä suomalaisten suosikkikohteet lyövät turisteille uusia lisämaksuja – lomastasi voi tulla yllättävän kallis
- Tämän takia lentokoneessa ei kannata pitää mustia sukkia – syy tuskin tulee ensimmäisenä mieleen
- Tämä ilmiö leviää nyt maailmalla – matkailijoiden hermot pettävät kesken reissun
- Nyt kannattaa pakata reissulle mukaan tyhjä vesipullo – syy on samalla nerokas ja yksinkertainen
- Suosittu lomamuisto voi tuoda turistille 1 500 euron sakot – moni nappaa sen rannalta ajattelematta
- Turistimassat katosivat suosikkikaupungista – nyt sinne kannattaa matkustaa
- Haaveiletko eläkepäivistä Kanarialla? 70-vuotias varoittaa ikävästä yllätyksestä
- Matkalaukun pyöriin kääritään nyt teippiä – erikoisella niksillä yllättävä syy
- Tämän värisiä sukkia ei kannata käyttää lentokoneessa – syy voi yllättää
- Eläkeläiset löysivät uuden paratiisin Välimereltä – 1 500 eurolla voi elää ”kuin kuningas”
- Turistimassat katosivat suosikkikaupungista – nyt sinne kannattaa matkustaa
- Haaveiletko eläkepäivistä Kanarialla? 70-vuotias varoittaa ikävästä yllätyksestä
- Nyt kannattaa pakata reissulle mukaan tyhjä vesipullo – syy on samalla nerokas ja yksinkertainen
- Suosittu lomamuisto voi tuoda turistille 1 500 euron sakot – moni nappaa sen rannalta ajattelematta
- Tämän takia lentokoneessa ei kannata pitää mustia sukkia – syy tuskin tulee ensimmäisenä mieleen