Tällaisen ”talon” saa itselleen 5,5 miljoonalla dollarilla – video loksautti leukani lattiaan
The Arkup on luksusjahti, joka on muotoiltu 400 neliöiseksi omakotitaloksi.
”Arkki” kelluu kuin vene ja se voidaan kiinnittää merenpohjaan hydrauliikkapalkkien avulla mikäli merenkäynti on kovaa. Valmistajan mukaan The Arkup kestää kategoria neljän hurrikaania ja se maksaa 5,5 miljoonaa dollaria!
Jos pidät purjehtimisesta ja risteilemisestä, mutta viihdyt myös kotioloissa niin nyt siihen on mahdollisuus!
Arkup on ultimaattinen ”talojahti”, jossa on 272 hevosvoiman sähkömoottorit. Jahdista löytyy neljä makuuhuonetta, olohuone, keittiö, 4,5 kylpyhuonetta, tasanne uimista varten, liikkuva kansi ja aurinkopaneeleilla peitetty katto, joka tarjoaa tarvittavan määrän virtaa. Jahdissa on myös vedenpuhdistusjärjestelmä, joka ottaa sadeveden talteen 15 000 litraiseen tankkiin ja puhdistaa sen juomakelpoiseksi. Vesi ei siis lopu matkan aikana kesken ja matkustajat voivat olla pidempään poissa maankamaralta.
Jahtia ei ole suunniteltu kovaan merenkäyntiin, mutta sen voi nostaa ilmaan hydrauliikkatolppien avulla. Valmistajan mukaan arkki voi nousta jopa 9 metrin korkeuteen, joka on riittävä määrä kovempaakin myrskyyn.
”Arkkia ei valitettavasti voi käyttää avomerellä, mutta se sopii täydellisesti saaristoon, kuten esimerkiksi Bahamalle tai Brittiläisille Neitsytsaarille.”, valmistaja kertoo.
Jahdin huippunopeus on 7 solmua eli noin 13km/h. Jahti voi kulkea täyteen ladatulla akulla 37 kilometriä, mutta matkan pituutta voi lisätä ylimääräisillä akuilla tai varageneraattorilla. Kyseessä ei siis ole pitkän matkan alus, se on varmaa.
”Se on ennemmin talo kuin vene, mutta pääset aina nauttimaan merestä ja sen tarjoamasta ympäristöstä”, valmistaja kertoo ja jatkaa:
”Talossa on paljon tilaa, joten sinun ei tarvitse lyödä päätäsi kattoon tai tuntea veneilyyn liittyviä epämukavuuksia.”
Tällainen setti maksaa siis 5,5 miljoonaa dollaria. Valmistajan nettisivun mukaan räätälöidyn tilauksen hinta voi laskea alimmillaan noin 2,2 miljoonaan dollariin.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suosikkilomasaarella vaanii ikävä yllätys – tuhannet myrkkytoukat voivat iskeä ilman kosketustakin
- Tämä teko lentokoneessa voi tulla todella kalliiksi – pahimmillaan edessä on matkustuskielto
- Suomalaislähiöstä tuli yllättäen turistimagneetti – vieraita saapuu jopa Japanista
- Lentomatkustajille uusi yllätysmaksu – tästäkin pitää pian pulittaa erikseen
- Aurinkorannikon suomalaisilta tiukkaa tekstiä: Tästä syystä emme palaa
- Suomalaisten suosikkisaari täyttyi sotilaista – syynä poikkeuksellinen ilmiö taivaalla
- Parhaat 10 keinoa jetlagin välttämiseen
- Matkailun romanttisin trendi? Tällä lomalla pariskunta lähtee samaan kaupunkiin – mutta ei yhdessä
- Tämä virhe hotellissa voi tulla kalliiksi – vältä se näin
- National Geographic: Tämä suomalaiskaupunki nousi maailman halutuimpien kohteiden listalle
- Lentomatkustajille uusi yllätysmaksu – tästäkin pitää pian pulittaa erikseen
- Parhaat 10 keinoa jetlagin välttämiseen
- Aurinkorannikon suomalaisilta tiukkaa tekstiä: Tästä syystä emme palaa
- Suomalaisten suosikkisaari täyttyi sotilaista – syynä poikkeuksellinen ilmiö taivaalla
- Suomalaislähiöstä tuli yllättäen turistimagneetti – vieraita saapuu jopa Japanista
