Tässä on ainoa video ensimmäisestä koneesta, joka törmäsi päin WTC-torneja 11. päivä syyskuuta

Syyskuun 11. päivän terroriteot tapahtuivat Yhdysvalloissa 11. syyskuuta 2001.
Muistan itsekin hetken, kun istuin olohuoneessa ja tv-ohjelmat keskeytettiin, jota seurasi ylimääräinen uutislähetys. Terroristit olivat kaapanneet neljä matkustajakonetta, joista kaksi lennettiin tahallisesti päin New Yorkissa sijaitsevia WTC-torneja päin. Molemmat tornit sortuivat muutamia tunteja myöhemmin.
Terrori-iskuissa kuoli yhteensä lähes 3 000 ihmistä, joista yli 2 700 sai surmansa WTC-tornien iskuissa.
Ainut ensimmäisestä iskusta kuvattu video
Tämä video on tiettävästi ainut videolle tallentunut pätkä hetkestä, jossa ensimmäinen lentokone osuu toiseen WTC-torniin.
Vain yksi video? Jos ihmettele miksi tilanteesta ei ole enemmän videoita, niin muista että tuolloin ei ollut vielä älypuhelimia, eikä kukaan osannut odottaa tällaista tilannetta aurinkoisena arkipäivänä.
Videota kuvanneet palomiehet eivät olisi koskaan voineet olettaa että tavallinen työpäivä muuttuisi veriseksi katastrofiksi.
Jaa video Facebookissa, jos et ollut aikaisemmin nähnyt sitä!
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- Feissarimokat: 8-vuotiaalle myytiin energiajuoma – raivostunut isä avautuu somessa
- Poika lähetti äidilleen kuvan paidasta ja tyttöystävästä – rivo yksityiskohta paljastui vasta liian myöhään
- Feissarimokat: Suomalaismies hakee korvauksia VR:ltä – katso mitkä ovat hänen perusteensa
- Feissarimokat: suomalaismies haluaa asunnon – julkaisi aika kyseenalaisia kuvia itsestään
- Nainen oli koukussa heroiiniin – 4 vuoden kuluttua hän julkaisi häkellyttävät kuvat
- Feissarimokat: suomalaisnainen laukesi kuntosalilla – kertoi erikoisesta kokemuksesta muille
- Feissarimokat: Mikkelistä Savonlinnaan matkalla ollut nainen avautuu karseasta bussimatkasta
- Feissarimokat: Nainen syyttää pankkia rahattomuudesta – ”Asiakaspalvelu Suomi” vastaa tähän koomisesti
- Mies löysi roskiksesta kuluneen laatikon, jonka sisältöä ei olla vieläkään pystytty selittämään – 25 valokuvaa
- Feissarimokat: Kati teki kuusi tuntia töitä – katso, millä perusteella pomo maksoi vain kolmen tunnin työstä