5-vuotias tyttö soitti pilapuhelun poliisille – rikoksia tehtaillut äiti jäi samalla kiinni
5-vuotias tyttö soitti pilapuhelun poliisille ja käräytti vahingossa oman äitinsä.
Australialainen tyttö soitti hätänumeroon 3. päivä maaliskuuta kello yhden aikaan yöllä. Poliisit eivät saaneet selvää tytön sanoista, mutta puhelu kuulosti vakavalta, joten he päättivät mennä paikan päälle katsomaan mistä oli kyse.
”Päätimme lähettää partion varmistamaan, että kaikki oli kunnossa. Hätäpuheluihin koulutettu henkilökunta osaa yleensä erottaa pilapuhelut ja oikeat puhelut toisistaan. Joissakin tilanteissa puhelu saattaa kuulostaa pilailulta, vaikka todellisuudessa henkilöllä saattaa olla vaikeuksia puhua. Lopulta selvisi, että tässä tapauksessa oli kuitenkin kyse vain pilapuhelusta”, poliisi avaa tapausta.
5-vuotiaan tytön pilapuhelu paljasti äidin kannabisviljelmän
Poliisit olivat saapuneet pojan kodin luokse, mutta kukaan ei avannut ovea. Tilanne alkoi vaikuttamaan epäilyttävältä ja samalla viranomaiset huomasivat valon, joka pilkotti talon viereen rakennetusta varastosta.
”Talon vieressä oli varasto, josta pilkotti valoa. Poliisit menivät tutkimaan alueen ja löysivät samalla useita kannabiskasveja”, poliisi kertoo.
Virkamiehet löysivät 15 kannabiskasvia, jotka takavarikoitiin välittömästi.
Äiti pidätettiin
Tytön 30-vuotias äiti pidätettiin ja hän myönsi syyllisyytensä. Äiti saa todennäköisesti syytteen laittomien kasvien pienimuotoisesta kasvatuksesta.
”Olen ollut 18 vuotta poliisina ja tämä on ensimmäinen kerta, kun tällaista sattuu. Olen kuitenkin kiitollinen siitä, että tapaus tuli ilmi pilapuhelun kautta. Huumeiden hallussapito ja kasvatus on vakava rikos”, poliisi kertoo.
Hyvä, että pilapuhelusta oli tässä tapauksessa hyötyä!
Lähde: Ladbible.com
LUE MYÖS:
- Matkaoppaat paljastavat: Tästä maasta tulevat hankalimmat turistit
- Teneriffalla paisuu vakava ongelma – lomasi voi olla vaarassa
- Suomalaisten suosikkisaarella muhii ikävä yllätys turisteille – lomailijan maksu voi jopa tuplaantua
- Valititko lennosta somessa? Huijari voi iskeä heti – näin ovela temppu toimii
- Suomen suosituin matkailumaakunta selvisi – yksi alue jättää muut kauas taakseen
- Matkalaukkuun kannattaa sujauttaa yksi tavallinen paperi – syy voi yllättää lentomatkustajan
- Perheen unelmaloma sai valtavan lisälaskun – näin voi käydä myös sinulle
- Suosittu lomajärvi katoamassa turistien silmien edessä – vettä enää 29 senttiä
- Luteet iskivät suosittuun lomakaupunkiin – johti rajuun päätökseen
- Brittitoimittaja matkusti Suomeen unelmalomalle – tajusi pian mokanneensa pahasti

