Kaiken piti olla valmista kymmenhenkisen perheen Italian-lomaa varten. Lennot oli varattu, vuokra-autot odottivat ja majoitukseksi oli valittu suuri uima-altaallinen loma-asunto.

Sitten sähköpostiin kilahti viesti, joka laittoi suunnitelmat uusiksi.

Loma-asuntoja välittävä Novasol ilmoitti tanskalaiselle Helle Bendixille alle kaksi vuorokautta ennen majoituksen alkamista, ettei perheen varaama talo ollutkaan enää käytettävissä.

54-vuotiaan Bendixin oli tarkoitus matkustaa Italiaan miehensä, lastensa ja lastenlastensa kanssa. Seurueen piti kirjautua San Marinon eteläpuolella sijaitsevaan loma-asuntoon 1. elokuuta.

Peruutusviesti saapui kuitenkin jo 30. heinäkuuta kello 12.38.

Syynä oli asunnon omistajan päätös vetää kohde pois vuokrauksesta juuri siksi ajaksi, jolloin perheen oli tarkoitus majoittua siellä. Novasol lupasi palauttaa varauksesta maksetut rahat kokonaisuudessaan.

Lennot olivat jo taskussa – majoitus katosi

Rahanpalautus ei ratkaissut Bendixin suurinta ongelmaa.

Kymmenelle ihmiselle oli jo hankittu lentoliput ja Italiasta kolme vuokra-autoa. Yhtäkkiä koko seurue oli kuitenkin lähdössä matkaan ilman paikkaa, jossa yöpyä.

– Olemme epätoivoisia, Bendix kuvaili tilannetta tanskalaiselle B.T.-lehdelle.

Novasol ei pystynyt tarjoamaan lähistöltä vastaavaa korvaavaa loma-asuntoa. Niinpä Bendix joutui ryhtymään kiireellä uuden majoituksen metsästykseen.

Viime hetken varaus tuli kalliiksi.

Uusi loma-asunto maksoi noin 7 000 Tanskan kruunua eli runsaat 900 euroa enemmän kuin alkuperäinen majoitus.

Korvausvaatimus sai tylyn vastaanoton

Bendix vaati Novasolia korvaamaan ylimääräisen kulun, mutta yhtiö torjui vaatimuksen aluksi.

Novasol vetosi siihen, ettei se ole matkatoimisto. Lisäksi yhtiö nosti esiin vuokrausehtonsa, joiden mukaan varaus voidaan perua tilanteessa, jossa sitä ei pystytä toteuttamaan yhtiöstä riippumattomasta syystä.

Ehdoissa tällaisiksi tilanteiksi mainitaan esimerkiksi asunnon joutuminen pakkohuutokauppaan tai se, ettei kohteen omistaja noudata vuokrasopimusta.

Bendix ei selitystä niellyt.

– He pesevät kätensä kaikesta vastuusta. Mehän olemme vuokranneet talon heiltä, hän sanoi B.T.

Hänen mielestään välitysyhtiön pitäisi huolehtia siitä, ettei asunnonomistaja voi yksinkertaisesti vetää kohdetta pois vuokrauksesta juuri ennen asiakkaiden saapumista ilman poikkeuksellisen painavaa syytä.

Suomessa Kilpailu- ja kuluttajavirasto muistuttaa yleisellä tasolla, että yritykseltä varattuun majoitukseen sovelletaan kuluttajansuojaa. Palveluntarjoajan peruuttaessa majoituksen asiakkaalla on oikeus saada maksamansa hinta takaisin.

Mahdollinen oikeus lisäkulujen korvaamiseen riippuu kuitenkin muun muassa siitä, mistä peruutus johtui ja oliko syy palveluntarjoajan vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella. KKV ohje ei ota kantaa juuri Bendixin tapaukseen.

Lähde: Verkkouutiset

LUE MYÖS: