Näin kiinalaiset suojautuvat koronavirusta vastaan – koomiset kuvat leviävät netissä
Koronavirus on ollut kuluneiden viikkojen suurin puheenaihe eri puolilla maailmaa.
Wuhanin kaupungista Kiinasta alunperin lähtöisin oleva koronavirus siirtyi ihmiseen paikalliselta torilta, jossa myytiin eksoottisia eläimiä. Korona ei ole tähän mennessä ollut onneksi yhtä tappava kuin esimerkiksi samaan sukuun kuuluvat MERS ja SARS-virukset. Korona on kuitenkin sairastuttanut tuhansia ihmisiä, joista suurin osa asuu Wuhanissa. Myös Suomessa ollaan todettu yksi koronavirustapaus, joka saatiin hallintaan nopean reagoinnin ansiosta.
Koronaa vastaan voidaan suojautua hengityssuojaimilla ja huolellisella käsihygienialla. Joidenkin väitteiden mukaan myös sauna ja alkoholi tappavat koronaviruksen tehokkaasti – tämä ei ole suomalaisille lainkaan hassumpi uutinen!
Kiinassa koronaa vastaan ollaan suojauduttu erikoisin menetelmin. Päätimme listata erikoisimman näköisiä suojausmenetelmiä, jotka eivät luultavasti ole alunperin lääkärin suosittelemia.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Turistit varoittavat matkustamasta tähän kohteeseen: ”Täyttä helvettiä”
- Yhä useampi matkustaa nyt öisin – syy yllättää
- Käytätkö hotellin Wi-Fiä? Yksi pieni virhe voi tulla kalliiksi
- Lentoyhtiö tarjosi vain 22 euron hyvitystä – mies pyysi apua tekoälyltä ja sai lopulta yli 4 200 euroa
- Turistit soittivat hätänumeroon uskomattomasta syystä – pelastajien mitta tuli täyteen
- Somejulkkikset matkustavat yhä vaarallisemmille alueille – asiantuntijat varoittavat hengenvaarallisesta trendistä
- Lomailijoille tulossa uusi maksu Suomessa – perhelomalle jopa yli sata euroa lisähintaa
- Moni turisti tekee tämän rannalla tietämättään – voi napsahtaa 3 000 euron sakko
- Tämä muutos voi pilata lomasi jo lentokentällä – jonotus venyy pahimmillaan kahteen tuntiin
- 15 euroa tästä? Suosikkilomakohteen hinnat herättävät matkailijoissa raivoa






























