Tämän vuoksi varoituskylttejä tulisi kunnioittaa – vaarallinen temppu meinasi viedä isoäidin hengen
Steng tekee töitä Etelä-Koreassa, mutta vierailee säännöllisesti perheensä luona Teksasissa. Steng sai kuitenkin vilunväristyksiä, kun hänen isänsä laittoi kuvia isoäidistä joka oli matkalla Islannissa. Isoäiti oli halunnut matkustaa Stengin isän kanssa Islantiin kokeakseen ”pohjoisen luonnon kauneuden” – ja hän saikin kokea sen oikein olan takaa.

Kaikki sattui Jökulsárlónin laguunissa, joka sijaitsee Kaakkois-Islannissa. Stengin isoäiti oli huomannut suuren jääkimpaleen, joka näytti aivan valtaistuimelta ja päättänyt tämän jälkeen ottaa täydellisen valokuvan. Isoäiti istahti jäiselle ”valtaistuimelle” ja samaan aikaan hänen poikansa otti valokuvan – tilanne ei kuitenkaan sujunut suunnitelmien mukaan.
Tarvittiin vain yksi jäinen aalto ja isoäiti oli matkalla avomerelle. Hän kuitenkin onnistui pysymään valtaistuimensa päällä putoamatta hyytävään mereen.
”Näin isäni kertoi tapahtuneesta”, Steng kertoo ja lukee yhden tekstiviesteistä, jonka isä oli lähettänyt:
”Isoäiti istui valtaistuimelle, kun suuri aalto oli tuonut sen rannalle. Tämän jälkeen uusi aalto tuli heiluttaen jääkimpaletta sivulta sivulle. Aallon valuessa takaisin, valtaistuin lähti mukana ja sen myötä myös isoäitisi.”
Stengin isä kertoo, että isoäiti ajautui niin kauas että pelastustoimenpiteet oli pakko aloittaa. Onneksi paikalla sattui olemaan tuntematon henkilö, joka pystyi auttamaan. Erään laivan kapteeni pelasti isoäidin ja hän oli seurannut tilannetta vierestä jo pidemmän aikaa.
”Hän vain sattui olemaan rannan läheisyydessä, kun koko tilanne sattui. Laivan kapteeni meni isoäitini luokse ja hinasi jäisen valtaistuimen takaisin rantaan pitäen huolta että isoäiti pysyi kyydissä”, Stengin isä kertoo.
Stengin isä ja isoäiti ovat edelleen lomailemassa Islannissa pienestä välikohtauksesta huolimatta. Isän mukaan muutkin olivat poseeranneet jäisellä valtaistuimella, joten isoäidillä sattui käymään huono tuuri.
”Tämä on juuri sellaista, mitä tapahtuisi vain ja ainoastaan minun perheelleni”, Steng toteaa.
Tarinalla oli onnellinen loppu, joten internetissä tapauksesta lukeneet ihmiset ovat pitäneet isoäidin seikkailua todella huvittavana.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen oma rantaparatiisi: 10 upeaa hiekkarantaa, jotka kilpailevat etelän lomakohteiden kanssa
- Suomesta on tullut turistien suosima kesäkohde – Tästä asiasta ulkomaalaisia kuitenkin varoitetaan
- Krapulattomat lomat valtaavat maailmaa – syy yllättää monet
- Haluatko matkustaa vastuullisemmin? 5 helppoa tapaa tehdä lomasta ympäristöystävällisempi
- 10 nerokasta vinkkiä, joilla voit saada paremman hotellihuoneen ilmaiseksi
- Hotellihuone, kiireetön ilta ja yksi tärkeä sääntö – Nämä 10 vinkkiä pelastavat lomaromantiikan
- Unohda ylikansoitetut turistirysät – Tässä ovat kesän 2026 salatut helmet Välimerellä
- Suomen parhaat kesäkaupungit vuonna 2026 – pääsikö kotikaupunkisi listalle?
- Matkailijat löysivät uuden suosikin Euroopasta – hinnat vain murto-osa Välimeren klassikoista
- Italiassa sijaitsee “seksisaari” – pariskunnat matkustavat sinne yhdestä syystä