Iranin terveysministeri sairastui koronavirukseen – pari päivää sitten kuvattu tv-lähetys leviää netissä
Koronavirus herättää tällä hetkellä pelkoa ympäri maailmaa. Virus on viime viikkojen aikana levinnyt laajemmin Eurooppaan ja eilen yhdellä Pohjois-Italiasta palanneella helsinkiläisnaisella todettiin tartunta.
Koronavirus ei onneksi ole tarttuvuudestaan huolimatta kovin tappava sairaus. Tällä hetkellä viruksen aiheuttamat kuolemantapaukset ovat noin 2 prosentin luokkaa. Kuolleisuus on myös todennäköisesti pienempi maissa, joissa osataan reagoida ja hoitaa tartunnan saaneita potilaita mahdollisimman nopeasti.
[mainospaikka tyyppi=”tekstimainos_1″]
Iranin terveysministeri vakuutteli kaiken olevan hallinnassa
Iranin terveysministeri Iraj Harirchi (vasemmalla) esiintyi muutama päivä sitten televisiolähetyksessä väittäen, että Iran on onnistunut pitämään koronaviruksen hallinnassa.
Ministeri ei kuitenkaan näyttänyt olevan kovin hyvässä hapessa, sillä hän ei itse pitänyt puhetta ja pyyhki koko ajan hikeä pois otsaltaan. Veikkaan, että miehellä oli suhteellisen kova kuume.
Pari päivää myöhemmin terveysviranomaiset vahvistivat, että Iraj Harirchi oli saanut koronatartunnan.
On tavallaan hyvä, että turhan paniikin lietsomista vältetään. Toisaalta kansalle valehteleminen suorassa tv-lähetyksessä on vähintäänkin yhtä vaarallista ja haitallista kuin rehellisen totuuden kertominen
Oheiselta videolta huomaa helposti, että vasemmalla seisovalla ministerillä ei todellakaan ole kaikki kunnossa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Feissarimokat: Oletko nähnyt Jari Sillanpään Sari-siskon – ”Ihan veljensä näköinen”
- Feissarimokat: Jokin tässä joulukalenterissa ei nyt täsmää
- Sota syttyi Facebookin kasviryhmässä – kun puhuu kasveille, ei saa käyttää tätä sanaa
- Sotaveteraanien ikä hämmentää – miten ovat voineet sotia kun eivät olleet syntyneet?
- Jaakon itsenäisyyspäivätarjoilu ei voisi olla kaameampi – saa kaikki voimaan pahoin
- Feissarimokat: Kuuluuko Facebook vuokraan?
- Feissarimokat: Suomalaisen surkea maantiedon tuntemus loksauttaa leuat
- Herrasmies vai henkilökohtainen avustaja – antaisitko sinä miehen tehdä nämä asiat treffeillä?
- Feissarimokat: Elsan pinna katkeaa postin takia – Mari laittaa luun kurkkuun
- Feissarimokat: Kävin työhaastattelussa ja saatoin olla liian rehellinen
- Feissarimokat: Kuuluuko Facebook vuokraan?
- Jaakon itsenäisyyspäivätarjoilu ei voisi olla kaameampi – saa kaikki voimaan pahoin
- Sotaveteraanien ikä hämmentää – miten ovat voineet sotia kun eivät olleet syntyneet?
- Sota syttyi Facebookin kasviryhmässä – kun puhuu kasveille, ei saa käyttää tätä sanaa
- Feissarimokat: Jokin tässä joulukalenterissa ei nyt täsmää