Kohukirja Sanna Marinista: Näin jäätävää Maria Veitolan kuvauksissa oli
Toimittaja Salla Vuorikosken Sanna Marinista kertova kirja sisältää paljon uutta tietoa ex-pääministerin elämästä ja urasta.
Kirjassaan Vuorikoski tekee uusia paljastuksia, mutta keskittyy pääosin kokoamaan jo aiemmin julkisuudessa puituja asioita.
Kiusallinen yökyläily
Sanna Marin jatkoi edeltäjiensä Juha Sipilän ja Antti Rinteen tapaa kutsumalla mediapersoona Maria Veitolan virka-asunnolle Kesärantaan Yökylässä Maria Veitola -ohjelman kuvauksia varten. Television välityksellä nähty leppoisa ja huoleton fiilis oli todellisuudessa kaikkea muuta kuin sitä.
– Kun televisio-ohjelman työryhmä saapui elokuussa 2021 Kesärannan portille, sen jäseniltä kerättiin puhelimet pois. Toimittaja Maria Veitola oli jäämässä yöksi pääministerin virka-asunnolle, joten hänelle laite luvattiin takaisin vasta seuraavana aamuna, kirjassa kerrotaan.
– Kun kaksikko kävi kävelyllä virka-asunnon lähellä Seurasaaressa, Veitola yritti virittää puhetta verkossa leviävistä älyttömistä salaliittoteorioista. Niissä pääministeriä muun muassa väitettiin liskoihmiseksi. Siinä tuli ehdoton stoppi.
– Myöskään isästään pääministeri ei halunnut puhua, kirjassa todetaan.
Naku-uinti ei ollut soveliasta
Sanna Marinin suhtautuminen mediaan muuttui kesällä 2021 erittäin epäileväiseksi aamiaiskohun seurauksena. Kesällä 2022 Marin kuitenkin kutsui toimittajia virka-asunnolleen perinteiseen kesäjuhlaan. Ohjelmaan sisältyi ruokaa, karaokea, livebändi ja leikkimielisiä kilpailuja. Tunnelma oli juhlissa iloinen, mutta Marinin suusta kuultiin myös teräviä lausahduksia.
– Kesärannan juhlissa yksi miestoimittaja otti rikkinäiset farkut (Marinin käyttämät) puheeksi Marinin kanssa, jolloin tämä kuulemani mukaan kuittasi takaisin, että nepä olivatkin kalliit housut, Salla Vuorikoski kertoo kirjassaan.
Meni toimittajien kanssa saunaan
– Saunomisen lomassa osa toimittajista kävi uimassa alasti, mutta Marin puki uimapuvun päälleen. Naiset vitsailivat, että vaikka ranta oli suojainen, heitä periaatteessa voisi kuvata hyvällä kameralla vastarannalta, kirjassa kerrotaan.
Tutustu lisää Poikkeuksellinen pääministeri -kirjaan WSOY:n sivuilla.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Feissarimokat: Sarin kirpputoritoiminta herättää someraivon
- Feissarimokat: Älä ikinä päästä lasta siivoamaan – lopputulos voi olla tämä
- Feissarimokat: Oletko nähnyt Jari Sillanpään Sari-siskon – ”Ihan veljensä näköinen”
- Feissarimokat: Jokin tässä joulukalenterissa ei nyt täsmää
- Sota syttyi Facebookin kasviryhmässä – kun puhuu kasveille, ei saa käyttää tätä sanaa
- Sotaveteraanien ikä hämmentää – miten ovat voineet sotia kun eivät olleet syntyneet?
- Jaakon itsenäisyyspäivätarjoilu ei voisi olla kaameampi – saa kaikki voimaan pahoin
- Feissarimokat: Kuuluuko Facebook vuokraan?
- Feissarimokat: Suomalaisen surkea maantiedon tuntemus loksauttaa leuat
- Herrasmies vai henkilökohtainen avustaja – antaisitko sinä miehen tehdä nämä asiat treffeillä?
- Sotaveteraanien ikä hämmentää – miten ovat voineet sotia kun eivät olleet syntyneet?
- Feissarimokat: Jokin tässä joulukalenterissa ei nyt täsmää
- Sota syttyi Facebookin kasviryhmässä – kun puhuu kasveille, ei saa käyttää tätä sanaa
- Feissarimokat: Oletko nähnyt Jari Sillanpään Sari-siskon – ”Ihan veljensä näköinen”
- Feissarimokat: Älä ikinä päästä lasta siivoamaan – lopputulos voi olla tämä