Mies kaatoi talostaan seinän, jonka takaa paljastui kokonainen kadonnut kaupunki
Vanhoja asuntoja remontoidessa saattaa löytää yllätyksiä, joita ei ikinä olisi osannut kuvitellakaan.
Vuonna 1963 mies alkoi remontoimaan asuntoaan Turkin Nevşehir-provinssissa. Mies aloitti projektin kellarista kaatamalla seinän, jonka jälkeen hän ei ollut uskoa silmiään. Seinän takaa paljastui huone, joka johti lukemattomiin muihin huoneisiin ja lopulta kokonaiseen tunneliverkostoon. Mies oli ”vahingossa” löytänyt kadonneeksi luullun Derinkuyun kaupungin, joka kuului Kappadokian alueeseen.Kadonneesta kaupungista on löytynyt kaikkiaan 8 kerrosta.

Kaupungissa on asunut sivistyneitä ihmisiä, sillä tunneleista löydettiin muun muassa baareja, panimoita, luostareja ja kirkkoja. Kaupungin ylimmillä tasoilla oli ihmisten makuu- ja olohuoneita.

Vanhoihin tunneliverkostoihin oli osattu rakentaa uskomattoman hyvät ilmanvaihtojärjestelmät.



Kaupungissa on arvioitu asuneen 20 000 ihmistä. Kaupungista on tutkijoiden mukaan kaivettu esiin vasta 1/4, joten kaupungilla on meille vielä paljon opetettavaa entisajan ihmisistä ja heidän toiminnastaan.


Tunneliverkostosta on tullut erittäin suosittu turistikohde.







Lähtisitkö kavereidesi kanssa tänne seikkailemaan?

Kokemus olisi varmasti unohtumaton!
Lähde: Sometimes-interesting.com
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Turistit varoittavat matkustamasta tähän kohteeseen: ”Täyttä helvettiä”
- Yhä useampi matkustaa nyt öisin – syy yllättää
- Käytätkö hotellin Wi-Fiä? Yksi pieni virhe voi tulla kalliiksi
- Lentoyhtiö tarjosi vain 22 euron hyvitystä – mies pyysi apua tekoälyltä ja sai lopulta yli 4 200 euroa
- Turistit soittivat hätänumeroon uskomattomasta syystä – pelastajien mitta tuli täyteen
- Somejulkkikset matkustavat yhä vaarallisemmille alueille – asiantuntijat varoittavat hengenvaarallisesta trendistä
- Lomailijoille tulossa uusi maksu Suomessa – perhelomalle jopa yli sata euroa lisähintaa
- Moni turisti tekee tämän rannalla tietämättään – voi napsahtaa 3 000 euron sakko
- Tämä muutos voi pilata lomasi jo lentokentällä – jonotus venyy pahimmillaan kahteen tuntiin
- 15 euroa tästä? Suosikkilomakohteen hinnat herättävät matkailijoissa raivoa