Mies maksoi miljoona yuania rekisterikilvestä ”88888” tuottamaan onnea – Pysäytettiin kahdeksan kertaa ensimmäisenä päivänä
Kiinalainen mies Liu oli maksanut omaisuuden onnea tuottavasta rekisterikilvestä ”88888” toivoen, että hän ei joudu ongelmiin tienpäällä. Kuitenkin ensimmäisenä päivänä hänet pysäytettiin kahdeksan kertaa. Tapahtumaketju sai alkunsa Kiinassa, jossa numero kahdeksan on onnennumero.
Kiinassa ollaan myös hyvin taikauskoisia, onnennumeroja sisältävät kilvet ovat usein todella kalliita sekä samalla statussymboleita ja saattavat maksaa usein jopa uuden auton verran. MIelenkiintoisen tapauksesta tekee sen, että Liu oli maksanut uudesta Wuling-merkkisestä autostaan 30 000 yuania, eli noin 4 000 euroa. Ja maksanut 1 000 000 yuania rekisterikilvestä, jossa oli viisi kahdeksikkoa peräkkäin, eli noin 135 000 euroa. Tämä johti siihen, että hänet pysäytettiin kahdeksan kertaa päivän aikana, koska poliisit eivät uskoneet kilpien olevan aidot. Sana kahdeksan lausuttuna kiinan eri murteilla muistuttaa myös lausuttuna varautta, menestystä ja onnea. Toiset voisi katsoa, että koko tapahtuma osui miestä näpeille ja asia ei tuonut kuin epäonnea. Kuitenkin se on muistettava, että tämä herra pysäytettiin kahdeksan kertaa, joku viesti tässä voisi olla onnettarelta.
Liu ei ole ainoa Kiinassa jolla on vastaavat erikoiskilvet, vaan myös muissakin maakunnissa on vastaavia kilpiä, mutta usein hieman arvokkaammilla autoilla. Mikä oli syy, että poliisit eivät uskoneet rekisterikilpien olevan aidot.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=jZi_8bYOKz4
Lähde: Shanghaiist.com & NetEase.com
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 10 sekopäisintä tapaa matkailla – yksi niistä on suorastaan karmiva
- Turistit varoittavat matkustamasta tähän kohteeseen: ”Täyttä helvettiä”
- Yhä useampi matkustaa nyt öisin – syy yllättää
- Käytätkö hotellin Wi-Fiä? Yksi pieni virhe voi tulla kalliiksi
- Lentoyhtiö tarjosi vain 22 euron hyvitystä – mies pyysi apua tekoälyltä ja sai lopulta yli 4 200 euroa
- Turistit soittivat hätänumeroon uskomattomasta syystä – pelastajien mitta tuli täyteen
- Somejulkkikset matkustavat yhä vaarallisemmille alueille – asiantuntijat varoittavat hengenvaarallisesta trendistä
- Lomailijoille tulossa uusi maksu Suomessa – perhelomalle jopa yli sata euroa lisähintaa
- Moni turisti tekee tämän rannalla tietämättään – voi napsahtaa 3 000 euron sakko
- Tämä muutos voi pilata lomasi jo lentokentällä – jonotus venyy pahimmillaan kahteen tuntiin