Tutkimus: tämän määrän petipuuhia harrastavat pariskunnat ovat kaikista onnellisimpia
Seksi on mukavaa, mutta kohtuus on siinäkin avainasemassa onnellisen suhteen luomikseksi ja ylläpitämiseksi.
Lukuisissa tutkimuksissa ja kirjoissa on väitetty, että mitä enemmän seksiä harrastaa, sitä onnellisempi on. Aiempi väite pitää osittain paikkansa, mutta monia kertoja viikossa seksiä harrastavat ihmiset eivät ole onnellisempia kuin esimerkiksi kerran viikossa seksiä harrastavat ihmiset. Tutkimus tehtiin yli 30 tuhannelle Amerikkalaiselle, joten tulokset ovat enemmän kuin suuntaa antavia.
”Useamman kerran viikossa seksiä harrastavat pariskunnat eivät ole onnellisempia kuin ihmiset, jotka harrastavat seksiä kerran tai pari viikossa”, kertoo johtava tutkija Amy Muise. ”Tulokset viittaavat siihen, että on tärkeää säilyttää läheinen yhteys kumppanin kanssa, mutta seksiä ei tarvitse harrastaa kuitenkaan päivittäin, kunhan läheisyyden tunne säilyy.”
Yleinen stereotypia on se, että miehet haluavat parisuhteessa enemmän seksiä kuin naiset. Tutkimuksessa kävi kuitenkin ilmi, että halut olivat keskimäärin yhtä suuria sukupuoleen katsomatta.
Tutkimuksessa huomattiin, että vähemmäin kuin kerran kuukaudessa seksiä harrastavat ihmiset eivät yleensä olleet onnellisia. Tutkimuksessa vertailtiin myös tuloja ja kuinka ne vaikutttavat parisuhteen onnellisuuteen. Kävi ilmi, että 15-25 tuhatta dollaria vuodessa tienaavat ihmiset olivat yhtä onnellisia suhteessaan kuin 50-75 tuhatta dollaria vuodessa tienaavat pariskunnat.
Yhteenvetona voisi todeta, että harrastakaa sopivasti seksiä, nauttikaa elämästä ja älkää liikaa murehtiko raha-asioista!
Lähde: sciencedaily.com
- Eläkeläiset pakkaavat nyt laukkunsa ja suuntaavat etelään – tässä maassa eläke riittää luksuselämään!
- Tämä harmittomalta tuntuva valinta voi pilata reissusi – seuraukset voivat olla yllättävän kivuliaat!
- Juotko lomalla alkoholia? Uusi matkailutrendi voi tuoda ikävän yllätyksen!
- Älä ole se matkustaja, jota kaikki vihaavat lentokentällä – vältä nämä 7 mokaa
- Lomaile upeissa paikoissa ympäri maailmaa ilmaiseksi – tämä majoitusmuoto kasvattaa suosiotaan
- 4–3–2–1-säännöllä saat koko loman vaatteet mahtumaan käsimatkatavaroihin
- Yksi yksinkertainen kikka voi puolittaa hinnat lomallasi – tämä 100 metrin sääntö kannattaa muistaa!
- Tämä yleinen virhe voi pilata ulkomaanmatkan – tarkista puhelimestasi viisi asiaa ennen lähtöä!
- Suositun laivayhtiön asiakkaiden tiedot päätyivät vääriin käsiin – varo erityisesti tällaista viestiä!
- Kuljeta tätä muutaman euron esinettä aina käsimatkatavaroissa – voi pelastaa lentomatkasi
- Eläkeläiset löysivät Euroopasta todellisen paratiisin – kaksio meren rannalla maksaa vain 350 euroa!
- Matkailijat käärivät nyt passinsa alumiinifolioon – taustalla yllättävä syy
- Saako vierustoveri todella tehdä tämän lentokoneessa? Istumapaikka ratkaisee
- Moni suomalainen antaa aivan väärin tippiä ulkomailla – oletko sinäkin toiminut aina väärin?
- Ruotsinlaivan hyttien ”salainen” ominaisuus sai somen sekaisin – tiesitkö sinä tästä?
- Kansainvälinen hotellijätti saapuu Suomeen – tuttu hotelli kokee suuren muutoksen!
- Lähes puolet suomalaisista uskoo tähän myyttiin lomamatkalla – väärä luulo voi maksaa jopa 200 000 euroa
- Matkailijat laittavat nyt pyyhkeen hotellihuoneen oven eteen – syy on nerokas
- Lomamatkan tuliaisista voi rapsahtaa yllättävä lisälasku – tätä euromäärää ei kannata ylittää
- Euroopasta löytyy vielä edullinen lomaparatiisi – moni suomalainen ei ole löytänyt tätä helmeä