Italialaisen viinitarhan alta tehtiin huikea löytö – pysynyt piilossa yli 2000 vuotta
Arkeologit löysivät upeassa kunnossa säilyneen roomalaisen mosaiikkilattian, joka on peräisin 200-luvulta. Mieletön löytö tehtiin viinitilalta lähellä Italialaista Veronan kaupunkia.
Negrar di Valpolicella -nimisen kylän lähellä tehdyt kaivaukset ovat jatkuneet jo vuosia. Kaivausten aikana maan alta on paljastunut upeita Antiikin Rooman aikaisia esineitä, rakennelmia ja lattiaa.
Benedetti La Villa viinitarhan alla piilevistä rikkauksista on tiedetty jo yli sadan vuoden ajan, mutta vasta hiljattain tehdyt kaivaukset ovat osoittaneet kuinka merkittävä kyseinen löytö todellisuudessa on. Maan alle hautautuneet aarteet ovat käytännössä täydellisessä kunnossa, ikään kuin ne oltaisiin suljettu lähes 2000 vuotta sitten aikakapseliin.
En henkilökohtaisesti ymmärrä mitään arkeologisista kaivauksista, mutta voin todeta että oheisella videolla esiintyvät löydöt ovat todella hyvässä kunnossa.
Katso video alta ja jaa se ystävillesi!
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä lomatrendi järkyttää – turistit maksavat päästäkseen paikkaan, jonne harva haluaisi joutua
- Suosikkilomasaarella vaanii ikävä yllätys – tuhannet myrkkytoukat voivat iskeä ilman kosketustakin
- Tämä teko lentokoneessa voi tulla todella kalliiksi – pahimmillaan edessä on matkustuskielto
- Suomalaislähiöstä tuli yllättäen turistimagneetti – vieraita saapuu jopa Japanista
- Lentomatkustajille uusi yllätysmaksu – tästäkin pitää pian pulittaa erikseen
- Aurinkorannikon suomalaisilta tiukkaa tekstiä: Tästä syystä emme palaa
- Suomalaisten suosikkisaari täyttyi sotilaista – syynä poikkeuksellinen ilmiö taivaalla
- Parhaat 10 keinoa jetlagin välttämiseen
- Matkailun romanttisin trendi? Tällä lomalla pariskunta lähtee samaan kaupunkiin – mutta ei yhdessä
- Tämä virhe hotellissa voi tulla kalliiksi – vältä se näin