Naapurit nauroivat, kun mies hautasi kontin pihalleen – lopputulos sai heidät kateelliseksi
Kovalla työllä ja vaivalla voi saada aikaan upean lopputuloksen – unohtamatta jonkinlaista rahasummaa.
Jenkeissä rakennetaan ja myydään huomattavia määriä bunkkereita, joiden tarkoitus on toimia suojana mahdollisen ydinsodan varalta. Minun korvaani tämä kuulostaa hieman hullunkuriselta, mutta jokaisella on oikeus päättää siitä, mihin omat rahansa laittaa.#1 Suuri kuoppa maahan
Kuvittele tällainen tilanne: rentoudut perheesi kanssa takapihalla ja katsot naapurin pihalle, johon on ilmestynyt valtava kuoppa. Tässä vaiheessa saattaisit epäillä, että naapurisi on pimahtanut lopullisesti. Tämä naapuri ei ollut kuitenkaan kahjo, sillä hänellä oli suunnitelma. Katso oheisesta kuvakollaasista, kuinka hänen projektinsa eteni!

#2 Wayne Martin alkoi suunnitella elämänsä suurinta projektia. Wayne osti kokonaisen kontin muutamalla tuhannella dollarilla.
Pieniä muutoksia

#3 Wayne poisti kontin alkuperäisen oven ja asensi tilalle tavallisen oven.
Paikalle hankittiin järeämpää kalustoa

#4 Wayne joutui kaivamaan pihalleen valtavan kokoisen kuopan, jonka sisälle kontin tuli mahtua. Kuopan pohjalle kaadettiin soraa ja salaojia, jotka ohjaavat veden pois kontin läheisyydestä. Tässä vaiheessa naapurit luulivat häntä hulluksi.
Wayne tarvitsi apua

#5 Wayne tilasi paikalle nosturin, sillä työ ei olisi onnistunut pelkällä miesvoimalla. Wayne painotti, että kontin ympärillä tulisi olla tarpeeksi ilmaa, tulet hetken kuluttua huomaamaan miksi.
Seuraavaksi täyttö

#6 Kontin ympärillä oli suuri vesisäiliö, josta pystyi tarvittaessa pumppaamaan vettä pois. (Kaatosateen aikana, jotta kontin sisäpuolelle ei pääsisi vettä)
Portaat

#7 Portaat olivat syy, miksi erityisesti kontin etupuolelle tuli jättää tarpeeksi tilaa. Martin hoiti muurauksen suurimmalta osin itse, mutta paikalla oli myös ammattimuurari, joka varmisti että kaikki sujuu oikeaoppisella tavalla.
Valmistautumista maailmanloppua varten?

#8 Tässä vaiheessa olin varma siitä, että Wayne rakentaa bunkkeria ydinsodan tai zombi-apocalypsen varalta.
Rakennustyöt jatkuivat ja lopputulos alkaa pikku hiljaa valjeta

#9 Kontin seinät ja portaikko täytyi tukea lautojen betonin avulla.
Raudoitukset

#10 Seuraavaksi Wayne valmisteli bunkkerin katon ja seinät raudoituksilla. Tämän jälkeen ”bunkkerin” ympäristö valettiin betonilla.
Betonia peliin

#11 Naapurit eivät enää tässä vaiheessa pitäneet Waynea hulluna, sen sijaan he tulivat auttamaan.
Lähes valmista

#12 Rakensiko Wayne itselleen salaisen miesluolan, ydinsuojan vai peliluolan?
Päälle tuotiin multaa ja istutettiin nurmikko

#13 Kuopasta oli jäljellä vain pieni sisäänmenoaukko
Vihdoin valmista!

#14 Kaikki on vihdoin valmista ja nyt paljastamme, mitä Wayne oikein rakensi.
Wayne rakensi viinikellarin

#15 Wayne Martin rakastaa viiniä, siideriä ja olutta – hän valmistaa niitä myös itse. Kellarin lämpötila on täydellinen alkoholijuomien säilytykseen ja valmistukseen. Ei huono idea ja toteutus!
Saat saman reilulla kymppitonnilla

Wayne käytti omien sanojensa mukaisesti projektiin noin 13 000 dollaria eli noin 10 600 euroa.
Luulenpa, että Martinin naapurit tulevat kysymään ensi kesänä apua oman viinikellarin rakentamiseen!
Kuvat: Youtube / Wayne Martin
LUE MYÖS:
- Feissarimokat: Elsan pinna katkeaa postin takia – Mari laittaa luun kurkkuun
- Feissarimokat: Kävin työhaastattelussa ja saatoin olla liian rehellinen
- Feissarimokat: Lauran suklaankiristysyritys kaatui siihen, etteivät kellonajat ole vielä ihan hallussa
- Pieni väärinkäsitys päiväkodissa: ”Mutsilla tuli kiire, että ehtii ryypätä koko korillisen”
- Feissarimokat: Onko eliitti saanut hiljennettyä meidät totuuden puolesta puhujat?
- Feissarimokat: Onko foliot talon puolesta vai pitääkö tuoda omat?
- Tarvitsen ihmisten psykoosilääkkeet kissan virtsankarkailuun – eiku…
- Naiset muistelevat tekstipaitojen kulta-aikaa – ”Se oli opettajalle liikaa”
- Feissarimokat: Olenko unohtamassa äidinkieleni vai tulossa hulluksi?
- Feissarimokat: Whatsapp + intiimi viesti + 30 ihmistä = mitä voi mennä pieleen?
- Pieni väärinkäsitys päiväkodissa: ”Mutsilla tuli kiire, että ehtii ryypätä koko korillisen”
- Feissarimokat: Onko eliitti saanut hiljennettyä meidät totuuden puolesta puhujat?
- Feissarimokat: Onko foliot talon puolesta vai pitääkö tuoda omat?
- Feissarimokat: Lauran suklaankiristysyritys kaatui siihen, etteivät kellonajat ole vielä ihan hallussa
- Feissarimokat: Kävin työhaastattelussa ja saatoin olla liian rehellinen
- Tarvitsen ihmisten psykoosilääkkeet kissan virtsankarkailuun – eiku…
- Feissarimokat: Elsan pinna katkeaa postin takia – Mari laittaa luun kurkkuun