Suomesta on tullut suosittu kesäkohde – Tästä asiasta turisteja kuitenkin varoitetaan
Pohjois-Euroopasta on tullut houkutteleva vaihtoehto matkailijoille, jotka haluavat paeta helteitä. Ilmiötä kutsutaan nimellä coolcation, eli lomailua viileämmissä kohteissa. Kaikki ei kuitenkaan ole pelkkää idylliä, vaikka trendi kasvattaa suosiotaan.
Euronewsin mukaan erityisesti Etelä-Euroopasta, kuten Kreikasta, Espanjasta ja Portugalista, matkustetaan yhä enemmän pohjoiseen kesähelteitä pakoon. Taustalla vaikuttavat muun muassa lämpöaallot ja metsäpalot, jotka ovat lisänneet kiinnostusta viileämpiin matkakohteisiin.
Dragon Passin markkinointijohtaja Andrew Harrison-Chinn näkee ilmiön osana laajempaa muutosta matkailussa.
– Matkailijat valitsevat matkoja, jotka ovat sopusoinnussa heidän arvojensa kanssa. Pohjoismaiset kohteet tarjoavat modernille matkailijalle jotain sellaista, minkä arvo nousee koko ajan: tilaa, rauhaa ja kestävyyttä, hän sanoo.
Hänen mukaansa matkailijat hakevat yhä enemmän elämyksiä, jotka tukevat hyvinvointia ja luontoyhteyttä.
– Suomalaisesta saunasta Norjan vuonojen vaelluksiin – yhä useammat matkailijat suuntaavat pohjoiseen nauttimaan tasapainosta ja hyvinvoinnista.
Ulkomaisia matkailijoita varoitetaan
Kaikki ei kuitenkaan ole pelkkää positiivista. Euronews muistuttaa, että hintataso pohjoisessa on usein korkea ja sää voi vaihdella nopeasti.
Insider Villasin perustaja Olivier Heuchenne huomauttaa lisäksi, että kaikki kohteet eivät ole erityisen helppoja turisteille. Syrjäisille alueille pääsy voi vaatia useita vaihtolentoja ja pitkiä matkustuspäiviä.
– Lisäksi, jos etsit vilkasta yöelämää tai paljon sosiaalista vilskettä, nämä kohteet saattavat tuntua hieman hiljaisilta, Heuchenne kertoo.
Kasvava kiinnostus on herättänyt myös huolta matkailun vaikutuksista. Euronewsin mukaan monet pohjoismaiset kaupungit ovat pienempiä eivätkä yhtä tottuneita suuriin turistimääriin kuin esimerkiksi Rooma tai Mykonos. Lyhyt kesä tarkoittaa myös sitä, että matkailijavirrat keskittyvät tiiviille ajanjaksolle.
– Alueiden syrjäkylissä ja kansallispuistoissa ei ole välttämättä infrastruktuuria suurten väkijoukkojen ylläpitoon, ja liikaturismi voi rasittaa näiden maiden koskematonta luontoa, josta ne nimenomaan tunnetaan, sanoo Expat Exploren innovaatiopäällikkö Megan Vila.
Lähde: IS
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Yksi asia unohtuu monelta – 7 vinkkiä vauvan ensimmäiseen lentomatkaan
- Älä koskaan pukeudu tähän vaatteeseen lennolla – voi olla todella vaarallinen
- Tässä ovat maailman parhaat passit – arvaatko kuinka korkealla Suomi on?
- Käytätkö lennolla tätä? Siinä tapauksessa lentoemännät eivät voi sietää sinua
- Näin lentoemännät kostavat salaa rasittaville matkustajille – tätä et halua kokea
- Oletko yksin matkustava nainen? Näillä viidellä niksillä tapaat miehiä lomalla helposti
- Älä koskaan tee lentokoneessa tätä yhtä asiaa: ”Aika varmasti saa porttikiellon”
- Onko lentokoneen vessassa kiellettyä harrastaa seksiä?
- Turistit rynnivät nyt massoina Suomeen – taustalla yksi tietty syy
- Tämä suosikkijuoma maistuu paremmalta lentokoneessa kuin maan pinnalla – kokeile!
- Käytätkö lennolla tätä? Siinä tapauksessa lentoemännät eivät voi sietää sinua
- Näin lentoemännät kostavat salaa rasittaville matkustajille – tätä et halua kokea
- Älä koskaan tee lentokoneessa tätä yhtä asiaa: ”Aika varmasti saa porttikiellon”
- Älä koskaan pukeudu tähän vaatteeseen lennolla – voi olla todella vaarallinen
- Tässä ovat maailman parhaat passit – arvaatko kuinka korkealla Suomi on?
- Oletko yksin matkustava nainen? Näillä viidellä niksillä tapaat miehiä lomalla helposti