Nykäsen kuolema veti Tauskin mietteliääksi: ”Pelkään kankkusen tappavan minut!”

Keikkarintamalla Tauski Peltosella menee lujaa, kenties liiankin kovaa.
Kohulaulaja Tauski Peltonen on kiertänyt viisi viikkoa pohjoista Suomea Lapin kiertueellaan ja parhaimmillaan vetänyt jopa kaksikin keikkaa päivässä. Ihmisten joratessa, paikoissa missä viina virtaa, Tauski hiljentyi miettimään omaa alkoholinkäyttöä.
– Pelkään että darra tappaa minut. Lääkärikin sanoi, että on olemassa sellainen paha sydämen kammiovärinä, joka pahan kankkusen kohdalla voi tappaa. Ja nyt en puhu sellaisesta yhden päivän juopottelusta, vaan viikon tai kuukauden rännistä!
Tauski on aiemmin kertonut julkisuudessa ongelmistaan sydämensä kanssa kuten rytmihäiriöistä.
– Voin ottaa illassa pari kaljaa ja olen hauska seuramies. Vaarana on, että jos otan enemmän, niin lähtee mopo keulimaan!
Mies suree myös ystävänsä Matti Nykäsen kuolemaa.
– Otimme Matin kanssa välillä viinaa, välillä limsaa. Kun noin nuorena mies lähtee, se pistää miettimään, että miten täällä oikein pitää itsekin elää.
Viikonloppu.comin saamien tietojen mukaan Tauski on ottanut viinaa viimeksi Afrikan matkallaan helmikuussa.
- Yksi yksinkertainen kikka voi puolittaa hinnat lomallasi – tämä 100 metrin sääntö kannattaa muistaa!
- Tämä yleinen virhe voi pilata ulkomaanmatkan – tarkista puhelimestasi viisi asiaa ennen lähtöä!
- Suositun laivayhtiön asiakkaiden tiedot päätyivät vääriin käsiin – varo erityisesti tällaista viestiä!
- Kuljeta tätä muutaman euron esinettä aina käsimatkatavaroissa – voi pelastaa lentomatkasi
- Lentokentillä poistetaan vuosittain kymmeniä tuhansia näitä matkalaukuista – moni ei edes tiedä rikkovansa sääntöjä
- Taskuvarkaat keksivät Mallorcalla röyhkeän tempun – näin ovelasti turistien lompakot tyhjennettiin
- Matkailijat laittavat nyt pyyhkeen hotellihuoneen oven eteen – syy on nerokas
- Missä lentokoneessa kannattaa istua? Asiantuntijoiden suosikkipaikka voi yllättää
- Pilasiko helleaalto tai maastopalo loman? Matkavakuutus ei välttämättä korvaa – yksi asia ratkaisee
- Espanjassa uusi liikennesääntö – 200 euron sakko uhkaa myös turisteja
- Eläkeläiset löysivät Euroopasta todellisen paratiisin – kaksio meren rannalla maksaa vain 350 euroa!
- Matkailijat käärivät nyt passinsa alumiinifolioon – taustalla yllättävä syy
- Mies rikkoi kellarinsa seinän – sen takaa paljastunut salaisuus mykisti koko maailman!
- Amerikkalaistoimittaja hämmästyi Suomessa – tätä arkista asiaa hän ei voinut käsittää!
- Saako vierustoveri todella tehdä tämän lentokoneessa? Istumapaikka ratkaisee
- Moni suomalainen antaa aivan väärin tippiä ulkomailla – oletko sinäkin toiminut aina väärin?
- Lomamatka voi tyssätä jo lentokentällä – tämä yleinen virhe voi estää koko reissusi
- Ruotsinlaivan hyttien ”salainen” ominaisuus sai somen sekaisin – tiesitkö sinä tästä?
- Lähes puolet suomalaisista uskoo tähän myyttiin lomamatkalla – väärä luulo voi maksaa jopa 200 000 euroa
- Kansainvälinen hotellijätti saapuu Suomeen – tuttu hotelli kokee suuren muutoksen!