Lentoturmassa kuolleen 20-vuotiaan lentoperämiehen viimeinen viesti poikaystävälleen paljastui
Sunnuntaina 1. marraskuuta 2026 Floridan Palm Beachin alueella tapahtui vakava lentoturma, jossa kuolivat kaikki yhdeksän Learjet 60 -liikesuihkukoneessa ollutta ihmistä. Menehtyneiden joukossa oli teknologiamiljonääri Adam Robinson perheineen.
Kone oli lähtenyt Texasista ja oli matkalla Bahamalle, mutta syöksyi maahan Etelä-Floridassa.
Ohjaamossa oli myös vasta 20-vuotias lentoperämies Nathalia Filgueiras, joka ehti lähettää poikaystävälleen viestin vain hetkeä ennen kohtalokasta onnettomuutta.
Nuoren lentäjän viimeiset sanat ovat herättäneet huomiota, ja onnettomuuden tapahtumia selvitetään edelleen.
Viimeisessä viestissä oli vain kuusi sanaa
New York Postin mukaan Nathalia ehti lähettää poikaystävälleen tekstiviestin vain hetkeä ennen onnettomuutta.
Viestissä hän kertoi turbulenssista ja koneen jäätymisestä.
Minulla on turbulenssia, minulla on jäätä.
Nathalian läheinen arvioi New York Postille, että viestin lähettämisestä lentoturmaan kului vain noin kymmenen minuuttia.
Myös Nathalian poikaystävä oli lentäjä. Pari oli lentänyt usein yhdessä ja jakanut yhteisiltä lennoiltaan kuvia ja videoita.
Lentäminen oli ollut Nathalian intohimo jo nuoresta lähtien
Floridassa brasilialaistaustaisessa perheessä kasvanut Nathalia oli kiinnostunut ilmailusta jo lapsuudessaan.
Hänen isänsä Allan Filgueiras työskenteli lentäjänä, ja Nathalia innostui alasta isänsä esimerkin innoittamana.
Hän sai yksityislentäjän lupakirjansa jo 17-vuotiaana, ennen kuin oli ehtinyt hankkia auton ajokortin.
Nuoresta iästään huolimatta Nathalialle oli kertynyt noin 1 300 tuntia lentokokemusta.
Hän oli myös suunnitellut tulevaisuuttaan ilmailualalla ja tutustunut eri lentokoulutusvaihtoehtoihin lukion jälkeen.
Koneessa oli yhdeksän ihmistä
Onnettomuuteen joutunut Learjet 60 oli lähtenyt Texasista ja oli matkalla Bahamalle.
Kone putosi kuitenkin maahan Etelä-Floridassa.
Ohjaamossa Nathalian kanssa oli 55-vuotias kapteeni Jeff Gregory.
Koneessa matkusti lisäksi lapsiperhe, perheen ystäväpariskunta ja lastenhoitaja.
Kaikki yhdeksän koneessa ollutta menehtyivät.
Vaikeista sääolosuhteista kerrottiin ennen turmaa
Ennen onnettomuutta Nathalia oli yhteydessä myös lennonjohtoon.
Flightradarin jakaman äänitteen mukaan hän kertoi lennonjohdolle turbulenssista ja jäätymisestä.
Sääolosuhteiden kerrotaan olleen haastavat, mutta onnettomuuden tarkkaa syytä ei ole vielä vahvistettu.
Tutkinnassa selvitetään muun muassa sitä, millainen vaikutus turbulenssilla ja koneeseen mahdollisesti kertyneellä jäällä oli tapahtumiin.
Toistaiseksi ei siis voida varmasti sanoa, mikä johti koneen putoamiseen.
Nasan pääjohtaja puolusti nuorta lentäjää
Onnettomuuden jälkeen sosiaalisessa mediassa on keskusteltu myös Nathalian toiminnasta ohjaamossa.
Osa kommentoijista on arvostellut nuorta perämiestä ja esittänyt väitteitä hänen pätevyydestään.
Keskusteluun otti kantaa myös Nasan pääjohtaja Jared Isaacman, joka kertoi kommentoivansa tapausta yksityishenkilönä.
Isaacman puolusti Nathaliaa ja muistutti, että tämä hoiti tehtäväänsä sekä piti yhteyttä lennonjohtoon aivan viimeisiin hetkiin saakka.
Isaacmanilla on itsellään pitkä kokemus lentämisestä. Hän kertoi lentäneensä samankaltaisilla koneilla noin 20 vuoden ajan.
Hänen mukaansa ulkopuoliset eivät voi tietää varmasti, missä kunnossa kone oli tai mitä ohjaamossa tapahtui ennen onnettomuutta.
Siksi hän piti ennenaikaisia johtopäätöksiä epäoikeudenmukaisina.
Viimeinen viesti jäi läheisille muistoksi
Nathalia oli vasta 20-vuotias, mutta lentäminen oli jo ehtinyt olla merkittävä osa hänen elämäänsä.
Hän oli seurannut isänsä jalanjälkiä ilmailualalle, kerännyt runsaasti lentokokemusta ja jakanut kiinnostuksensa myös poikaystävänsä kanssa.
Viimeisessä viestissään hän kuvaili lyhyesti vaikeuksia, joita kone kohtasi ilmassa.
Vain hetkeä myöhemmin tapahtui onnettomuus, joka vei yhdeksän ihmisen hengen.
Lähde: IS
Lue myös:
- Unohtuiko jotain kotiin? Näitä tarvikkeita voi saada hotellista maksutta
- Suomalaispariskunta myi omaisuutensa ja lähti purjehtimaan – nyt he elävät 10 euron päiväbudjetilla
- Yksi valinta lentoa varatessa voi säästää satoja euroja – oletko kokeillut?
- Tämä suomalaiskohde kiinnitti brittimedian huomion – talvilomasta voi nauttia myös ilman suksia
- Tämä nerokas niksi pelastaa pitkän automatkan – tarvitset vain tavallisen pakastepussin
- Mies lähti kävelylle vuonna 1998 – palasi kotiin vasta 28 vuotta myöhemmin
- Pommiuhkaukset aiheuttivat kaaosta Euroopan lentokentillä – myös suomalaisten suosikkimaat kohteena
- Kannattaako lomamatka varata nyt vai odottaa Black Fridayta?
- Haaveiletko joulutorimatkasta? Tässä kaupungissa joulumarkkinat avautuvat jo tällä viikolla
- Käärmeet ovat vallanneet jo yli 90 prosenttia suositusta lomasaaresta – tilanne pahenee
- Missä lentokoneessa kannattaa istua? Asiantuntijoiden suosikkipaikka voi yllättää
- Käärmeet ovat vallanneet jo yli 90 prosenttia suositusta lomasaaresta – tilanne pahenee
- Matkailijat laittavat nyt pyyhkeen hotellihuoneen oven eteen – syy on nerokas
- Ruotsinlaivan hyttien ”salainen” ominaisuus sai somen sekaisin – tiesitkö sinä tästä?
- Eläkeläiset pakkaavat nyt laukkunsa ja suuntaavat etelään – tässä maassa eläke riittää luksuselämään!
- Kuljeta tätä muutaman euron esinettä aina käsimatkatavaroissa – voi pelastaa lentomatkasi
- Espanjassa uusi liikennesääntö – 200 euron sakko uhkaa myös turisteja
- Lentokentillä poistetaan vuosittain kymmeniä tuhansia näitä matkalaukuista – moni ei edes tiedä rikkovansa sääntöjä
- Lentoemäntä ei ikinä tekisi tätä lentokoneessa – moni matkustaja ei ymmärrä vaaraa
- Taskuvarkaat keksivät Mallorcalla röyhkeän tempun – näin ovelasti turistien lompakot tyhjennettiin