Pitkällä automatkalla aika voi käydä pitkäksi etenkin takapenkillä. Puhelimesta voisi katsella elokuvia tai videoita, mutta laitteen piteleminen käsissä tuntikausia ei ole kovin mukavaa.

Ongelmaan on kuitenkin olemassa helppo ja lähes ilmainen ratkaisu. Saksalaisen CHIP-sivuston esittelemä niksi muuttaa tavallisen pakastepussin käteväksi puhelintelineeksi.

Erillisiä lisävarusteita ei tarvita, sillä puhelimen saa kiinnitettyä etuistuimen selkänojan taakse muutamassa hetkessä.

Puhelinteline syntyy hetkessä

Niksitekniikka on yksinkertainen. Tarvitset vain läpinäkyvän pakastepussin tai suljettavan muovipussin.

Irrota ensin etuistuimen niskatuki. Aseta pussin suljettu reuna niskatuen metallisten kiinnitystankojen kohdalle ja tee muoviin kaksi reikää tankoja varten.

Kiinnitä niskatuki takaisin paikalleen siten, että pussi jää roikkumaan selkänojan taakse. Pussin avattavan reunan tulee osoittaa alaspäin.

Aseta seuraavaksi puhelin pussiin vaakasuoraan ja sulje pussin suu huolellisesti.

Puhelin pysyy nyt takapenkkiläisen katselukorkeudella ilman, että sitä tarvitsee kannatella käsissä.

Kosketusnäyttö toimii myös pussin läpi

Vaikka ratkaisu kuulostaa erikoiselta, CHIPin mukaan se toimii yllättävän hyvin.

Läpinäkyvä muovi mahdollistaa videoiden katselemisen, ja puhelimen kosketusnäyttö reagoi yleensä kosketuksiin myös pussin läpi. Videon pysäyttäminen tai toisen ohjelman valitseminen onnistuu siis irrottamatta puhelinta telineestään.

Niksi voi osoittautua erityisen hyödylliseksi lapsiperheille, joiden automatkoilla takapenkin matkustajat kaipaavat viihdykettä.

Muutama asia kannattaa huomioida

Kätevyydestään huolimatta pakastepussista tehty puhelinteline ei ole täysin ongelmaton.

Auringonvalo voi aiheuttaa muoviin heijastuksia, jotka vaikeuttavat näytön katselua. Lisäksi pussin kiinnitys ja kestävyys kannattaa tarkistaa ennen matkaa, jotta puhelin ei pääse putoamaan.

Myös puhelimen lämpenemiseen on syytä kiinnittää huomiota, sillä suljettu muovipussi voi heikentää laitteen jäähtymistä.

Turvallisuuden kannalta on tärkeää, ettei puhelimen näyttö häiritse kuljettajaa. Niksi on tarkoitettu ainoastaan takapenkin matkustajien käyttöön. Niskatuki on myös kiinnitettävä takaisin kunnolla, eikä viritys saa heikentää sen turvallisuutta.

Seuraavaa pitkää automatkaa varten ei siis välttämättä tarvitse hankkia erillistä puhelintelinettä. Käytännöllinen ratkaisu saattaa löytyä jo valmiiksi keittiön kaapista.

Lähde: Verkkouutiset